Návody pre prenajímateľov: Spravujte svoju nehnuteľnosť ako profesionál
V úvode užitočných rád pri prenájme je nutné rozlišovať o aký druh nehnuteľnosti sa jedná. Vo všeobecnosti existujú dva spôsoby, akým je možné nehnuteľnosť prenajať a to: Zákon o krátkodobom nájme bytu a Zmluva podľa Občianskeho zákonníka. Aké sú najzásadnejšie rozdiely? Najzásadnejšie rozdiely sú výpoveď Zmluvy o nájme a jeho dĺžka, úprava výšky nájomného, zánik nájmu a depozit.
Ako postupovať pri prenájme nehnuteľnosti?
Pripravte nehnuteľnosť na prenájom. Uistite sa, že nehnuteľnosť zodpovedá požiadavkám nerušeného bývania, v prípade potrebných opráv, či úprav, je žiadúce vykonať ich pred obhliadkami s potencionálnymi záujemcami.
Pokračujte inzerciou. V dnešnej dobe sociálnych sietí je možné využiť okrem klasických inzertných portálov aj Facebook či Instagram. Voľba je na Vás, rozhodnutie závisí od skupiny ľudí, ktorú chcete osloviť a koľko času ste ochotní venovať tomuto procesu. Treba si uvedomiť, že pri inzercii na sociálnych sieťach to bude náročnejšie na odpovede, aj čo sa týka množstva záujemcov a otázok.
Dohodnite si obhliadky. Prípadné obhliadky nehnuteľnosti odporúčame dohadovať, ak to dovoľujú podmienky, na jeden deň s 30 minútovými intervalmi. Ani Vy a ani záujemca, by ste nemali mať pocit časovej tiesne a zároveň prichádzate do prvého osobného kontaktu, kedy si môžete vytvoriť na základe prvého dojmu, približný obraz o záujemcovi. Účelom obhliadok je čo najpodrobnejšie oboznámenie záujemcov s nehnuteľnosťou. Podaním všetkých dostupných informácii ohľadom konkrétnej ponúkanej nehnuteľnosti, predchádzate prípadným sporom, či nedorozumeniam.
Rozhodnite sa o finálnom nájomcovi. Po vykonaní potrebných obhliadok prichádza v prípade viacerých záujemcov asi najťažšia úloha- rozhodnutie, komu prenajať nehnuteľnosť. Informácie o potenciálnych nájomníkoch si overte z dostupných zdrojov vrátane referencií a finančnej stability. Je vhodné vykonať overenie histórie prenájmov.
Ako postupovať pri nájomnej zmluve?
Ak došlo k obojstranného záujmu prichádza na rad vytvorenie Nájomnej zmluvy medzi prenajímateľom a nájomcom.
Nájomná zmluva má dôležitý charakter, upravuje sa ňou právny pomer medzi zúčastnenými stranami, a preto by teda mala obsahovať zadefinované podmienky, ktoré vytvárajú predpoklad pre bezproblémový zmluvný vzťah. Nájomná zmluva by v každom prípade okrem iného mala obsahovať určenie podmienok prenájmu, výšku nájomného, dátum jednotlivých úhrad nájomného, dobu trvania nájmu, povinnosti zmluvných strán a výšku peňažnej zábezpeky-depozitu.
Čo zabezpečiť pri odovzdávaní prenajímanej nehnuteľnosti?
Odovzdanie prenajímanej nehnuteľnosti nasleduje po podpise Nájomnej zmluvy a jeho neoddeliteľnou súčasťou je písomné vyhotovenie Preberajúceho protokolu, v ktorom je nutné uviesť čísla a stavy meračov tepla, vody, plynu a elektrickej energie, počet a druh kľúčov a podrobný popis a stav hnuteľných vecí a vybavenia nachádzajúceho sa v prenajímanej nehnuteľnosti. Zároveň preberajúca strana, ktorá Preberajúci protokol podpíše, tento stav svojím podpisom potvrdzuje.
Ako postupovať po prenajatí nehnuteľnosti?
Po podpise Nájomnej zmluvy s prílohami pokračujte v zmysle podmienok Nájomnej zmluvy a zaujímajte sa o pravidelnú údržbu nehnuteľnosti. V prípade nepredvídaných problémov riešte tieto podľa možnosti v čo najkratšom čase, udržujte komunikáciu s nájomníkom a po dohode aj osobnú návštevu za prítomnosti nájomcu aspoň raz mesačne.
Nezabúdajte na veľmi dôležitú vec a tou je komplexné poistenie nehnuteľnosti.
Článok pre Vás napísala Katarína Kelemenová.